Izrada sajta Izrada sajta cena 2023-03-09T12:31:39Z https://www.izradasajtacena.com/feed/atom/ WordPress https://www.izradasajtacena.com/wp-content/uploads/2021/01/Peric-favicon.png Boško Perić https://www.izradasajtacena.com <![CDATA[Kako koristiti WordPress?]]> http://snorlax.pencidesign.com/snorlax-code-magazine/apple-unveils-groundbreaking-new-technologies-for-app-development-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c/ 2023-02-28T07:16:53Z 2023-02-27T01:42:41Z  Ako ste izabrali da koristite WordPress niste pogrešili. WordPress je najpopularniji alat za izradu sajtova koji Vam omogućava izradu bilo koje vrste sajta.  Izuzetno je fleksibilan, što znači da imate…

The post Kako koristiti WordPress? appeared first on Izrada sajta.

]]>
 Ako ste izabrali da koristite WordPress niste pogrešili. WordPress je najpopularniji alat za izradu sajtova koji Vam omogućava izradu bilo koje vrste sajta.  Izuzetno je fleksibilan, što znači da imate potpunu kontrolu nad dizajnom i funkcionalnošću vaše web stranice.  

Ako već poznajete neke graditelje web stranica s povlačenjem i ispuštanjem, možda se pitate šta WordPress čini tako moćnim i fleksibilnim?

Razlozi su sledeći:

  1. Otvoreni pristup kodu – s WordPressom imate pristup svim kodovima koji ga pokreću. Ovo vam omogućava da ga prilagodite ili napravite nove funkcije kako god želite. Stoga je vrlo zgodno ako imate složenu web lokaciju koja treba prilagođene alate ili dodatnu funkcionalnost, jer vam pristup WordPress-ovom kodu to omogućava. Možete ga naterati da radi kako želite!
  2. Velika profesionalna zajednica – Budući da je WordPress toliko popularan, vrlo je lako pronaći dobrog programera za WordPress bilo gde u svetu. Da ne spominjem da postoji puno mrežnih predavanja i vodiča kojima možete pristupiti kako biste naučili kako koristiti WordPress. Ogromna zajednica čini WordPress mnogo pristupačnijim sve dok imate vremena i novca da uložite u početni proces učenja.
  3. Gotovo neograničen broj dodataka – Kako je WordPress otvoreni izvor, svako ko ima veštine kodiranja može za njega stvoriti alate, teme, dodatke i funkcije. Dakle, WordPress sada ima jednu od najvećih biblioteka dodataka bilo kojeg graditelja web stranica na svetu – i dalje raste! Ova ogromna biblioteka dodataka je ono što WordPress-u daje fleksibilnost i jedno je od njegovih najvećih privlačenja. Trebate alat za upravljanje proizvodima? Alat za plaćanje? Možda alat za pristup članstvu? Još? Postoji dodatak za gotovo svaku funkciju koju želite dodati na svoj sajt.

Korištenje WordPress dodataka znači da zaista možete pomaknuti granice vrste web stranice koju želite stvoriti.

Međutim, sloboda i svestranost koja WordPress čini tako sjajnim je i glavni uzrok glavobolje za početnike koji ga pokušavaju koristiti. O tome ćemo detaljnije razgovarati u donjem odeljku za i protiv .

Budući da WordPress može toliko toga, shvatićete da ima mnogo veću krivulju učenja i da je teže doći do njega.

Jednostavno je prilagoditi i dizajnirati ako nemate nikakvih veština kodiranja, posebno u poređenju sa drag-and-drop graditeljima web stranica kao što su Wix, Squarespace, Weebly ili Shopify.

Ovo ne bi trebalo iznenaditi s obzirom na to koliko je WordPress svestran. S toliko mogućnosti i mogućnosti neizbežno će biti teže koristiti – baš kao što je učenje vožnje vašeg prvog automobila složenije od učenja vožnje prvog bicikla.

Kako WordPress radi?

„Jednostavno rečeno, WordPress može raditi kako god želite. Sve se svodi na vaše vlastite veštine kodiranja, temu koju odaberete i dodatke koje instalirate. Možete dodati onoliko funkcija koliko odaberete! „

Ako vam nije poznato kako WordPress funkcioniše, možda će vam biti korisno da ga zamislite kao prazan iPad. Zavisno od aplikacija koje instalirate, iPad možete koristiti kao knjigu, uređaj za igre, igrač filmova ili beležnicu.

Baš kao i iPad, WordPress je platforma za smeštaj vašeg sadržaja, dizajna teme web stranice i dodataka.

Zavisno od teme i dodataka koje koristite, vaša WordPress web lokacija može biti web stranica e-trgovine, poslovna web stranica, forum, portal za članstvo i još mnogo toga.

WordPress ne zadržava nikakva ograničenja specifična za platformu i ova fleksibilnost jedna je od ključnih prodajnih tačaka. Umesto toga, s WordPressom teme i dodaci koje odaberete određuju koje će funkcije biti dostupne na vašoj web lokaciji.

Na primer, Shopify je jedna od vodećih platformi za e-trgovinu i tako vam nudi alat za napuštanje korpe (npr. Ako korisnik napusti vašu web lokaciju bez kupovine i vrati se kasnije, tada će njegova roba i dalje biti u korpi koja će je čekati). Ima smisla, zar ne? Ova funkcija je dostupna ako koristite Shopify.

Ako biste se prebacili na drugi vodeći višenamenski alat za povlačenje i ispuštanje web stranica, poput Wixa, tada više ne biste mogli koristiti funkciju napuštanja korpe, jer je Wix ne nudi na svojoj platformi.

Ali s WordPressom možete dodati sve funkcije koje su vam potrebne. Svoju web lokaciju možete pretvoriti u blog, e-trgovinu ili nešto sasvim drugo.

WordPress daje vlasnicima web lokacija poput vas puno kontrole i fleksibilnosti jer teme i dodatke možete koristiti za kontrolu funkcija na vašoj web lokaciji. Niste ograničeni platformom kao u gornjem primjeru.

Sad kad imate ideju o tome kako WordPress radi, bolje da vam pokažem kako dodati sadržaj u WordPressov način uređivanja, da?

Kako upravljate sadržajem na WordPressu?

Ako ste ikada koristili povuci i ispusti graditelj web stranica, biće vam poznata kontrolna ploča sadržaja (ili uređivač) koja izgleda otprilike ovako:

To je ono što nazivamo graditeljem web stranica „Što vidiš, to i dobiješ“ (ili WYSIWYG) i to je zaista user-friendly sistem koji znači da će vaša web stranica izgledati potpuno isto u editoru kao i kada bude objavljena na mreži.

Brzo je i jednostavno premještati sadržaj jednim klikom i povlačenjem, a to čini vrlo jednostavnim zamisliti kako će vaša web stranica izgledati nakon što bude objavljena.

S druge strane, WordPress ima sasvim drugačiju kontrolnu ploču za sadržaj koja izgleda ovako:

Znam da izgleda zastrašujuće – ali ne bojte se!

Pomoću WordPressa ubacujete svoj sadržaj u okvir za unos sadržaja, baš kao što biste to učinili sa bilo kojim softverom za unos podataka. Takođe ćete primetiti da imate dva izbora u gornjem desnom uglu ovog okvira: vizualni i tekstualni . Šta ovo znači? Pa:

  • Vizuelni: Vizuelni uređivač je kao da koristite Microsoft Word. Možete dodati oblikovanje i videti da se odražava u vašem sadržaju, tako da vam daje naznaku kako će izgledati kada se objavi. Čak i u vizualnom načinu rada, WordPress nije ni blizu tome da bude WYSIWYG urednik.
  • Tekst: Uređivač teksta je kao da koristite Notepad. Morate otkucati sve formatiranje i oblikovanje koje želite dodati (npr. Podebljano, kurziv, umetanje slika itd.) Pomoću HTML koda (jezik za oblikovanje koji se koristi na web stranicama). Nećete vidjeti kako vaš sadržaj zapravo izgleda na web lokaciji uživo dok ne kliknete „pregled“ ili „objavi“.

Možda ćete takođe otkriti da nakon klika na „pregled“ ili „objavi“ vaša web stranica izgleda čudno ili ne baš onako kako se očekivalo. Ako je tako, onda budite spremni pročitati svaki redak teksta kako biste pronašli i popravili slomljeni kod!

Ako ste WordPress početnik i ranije niste morali koristiti HTML kod da biste definirali kako vaša web lokacija izgleda, tada ovo može biti pravi izvor frustracije. Srećom, WordPress vam pokušava malo olakšati pomoću ‘kratkih kodova’, koji su poput prečica za HTML kod kreiranih posebno za WordPress.

Ali čak i sa kratkim kodovima, trebalo mi je pošteno nekoliko neprospavanih noći da popravim greške na stranici, pre nego što sam se napokon osećao ugodno rekavši da tačno znam što radim.

Takođe ćete primetiti da svoj sadržaj na stranici ne možete premeštati tako lako kao što možete pomoću alata za povlačenje i ispuštanje web stranica, kao što je Wix.

To vredi čak i u ‘vizualnom načinu’, jer vaša WordPress tema kontrolira kamo idu određene vrste sadržaja. Za umetanje sadržaja možete koristiti samo kontrolnu ploču WordPress sadržaja, ali nemate pristup dizajnu izgleda stranice. Promena dizajna može se izvršiti samo promenom koda teme.

Na primer, ako želite dodati prezentaciju slika u svoj sadržaj, ali predložak koji koristite nema kratki kod prezentacije slika, tada morate kodirati opciju dodavanja jedne na svoju stranicu u kodu teme. Takođe možete pregledavati i pronaći dodatak koji dodaje kod za vas. U svakom slučaju – to je dodatno vrijeme i trud s vaše strane.

Sada ovo uporedite s alatom za povlačenje i ispuštanje web stranica u kojoj možete jednostavno kliknuti, povući i ispustiti prezentaciju slika gdje god želite na stranici direktno iz okvira s alatima za elemente.

Upravljanje sadržajem i upravljanje dizajnom izgleda su dva područja u kojima smatram da WordPress nije najlakše koristiti – pogotovo ako niste upoznati s kodiranjem.

Međutim, WordPress blista ako imate vrlo veliku količinu informacija na svojoj web lokaciji . To je zato što je WordPress kralj upravljanja podacima .

Puno je lakše upravljati stotinama postova ili stranica proizvoda koristeći WordPressov stil unosa podataka u sistemu za upravljanje sadržajem nego povuci i ispusti web graditelj.

Kako upravljate funkcijama na WordPressu?

„Izgled i funkcije vašeg WordPress web mesta ograničeni su samo temama i dodacima koje koristite. To je ono što WordPress čini prilično sjajnim. I na sreću, nakon što pronađete dodatak koji želite, prilično je jednostavno dodati ga na svoju web lokaciju. „

Budući da WordPress ima tako veliku zajednicu korisnika i profesionalaca, najčešće možete pronaći ono što vam treba od unapred izrađenih tema i dodataka.

Ako ne možete pronaći ono što vam treba putem unapred izrađenih tema i dodataka, uvek možete angažovati jednog iz ogromnog broja WordPress programera da vam izgrade prilagođenu temu ili dodatak.

Instaliranje dodataka i tema na WordPressu prilično je jednostavno.

Za dodatke zapravo možete pronaći i odabrati dodatak koji želite koristiti direktno sa svoje WordPress kontrolne ploče, što možete videti dole:

Za besplatne teme možete pronaći i odabrati besplatnu temu koju želite koristiti direktno i na svom WordPressu.

Ko bi trebao koristiti WordPress?

„Najbolji kreator web stranica za vas je onaj koji vam pruža značajke koje su vam potrebne, a da pritom ne budete previše teški ili skupi za upotrebu.“

Nije važno koliko funkcija ima graditelj web stranica. Ako nikada nećete koristiti svaku pojedinu funkciju – zašto su vam uopšte potrebne? Ne zaboravite, dodatne funkcije znače dodatne troškove, pa samo bacite novac ako ne koristite sve što se nudi.

Zaista je važno biti brutalno iskren prema sebi i razmisliti koje funkcije zapravo koristite i koje su vam potrebne.

Otkrićete da je WordPress najbolji izbor u sledećim situacijama:

  • Već ste imali web lokaciju: Ako ovo nije vaša prva web lokacija i ako imate neko znanje o web hostingu i osnovnim veštinama kodiranja , ovo će vam pomoći da samostalno upravljate WordPress web lokacijom.
  • Potrebna vam je neograničena sloboda dizajna: ako vam treba dizajn web stranice koji se ne može kreirati pomoću alata za povlačenje i ispuštanje web stranica, tada će vam možda trebati mogućnosti prilagodbe web dizajna WordPressa .
  • Trebaju vam specijalizirane značajke web mesta: Ako vam je potreban vrlo prilagođeni alat / značajka za koji graditelji web stranica s povlačenjem i ispuštanjem ne mogu zadovoljiti (npr. Želite integrirati svoju web stranicu sa CMS softverom kao što je InfusionSoft), to se može učiniti samo koristeći WordPress.
  • Imate puno sadržaja: Ako imate sadržajnu web lokaciju, trebat će vam izrađivač web stranica s izvrsnim sistemom za upravljanje sadržajem. Kao WordPress.
  • Imate vremena + novca: Ako imate vremena naučiti kako koristiti i upravljati WordPress web lokacijom ili imate dovoljno budžeta da angažirate stručnjaka koji će vam pomoći da započnete, onda vredi iskoristiti ovo!

Zaključak

WordPress predlažemo ljudima s ograničenim tehnološkim veštinama i onima koji prvi put prave sajt.  Nije težak za učenje i ima mnogo prednosti u dizajnu i funkcionalnosti u odnosau na Wix, Squarespace ili Weebly.

The post Kako koristiti WordPress? appeared first on Izrada sajta.

]]>
0
Boško Perić https://www.izradasajtacena.com <![CDATA[Kako izabrati firmu za izradu sajta?]]> https://www.izradasajtacena.com/?p=1787 2022-12-19T21:57:30Z 2022-12-15T11:42:57Z Izbor firme za izradu sajta Izbor firme ili stručnjaka koji će raditi za  Vaš sajt je veoma važna odluka. Web sajt  bi trebalo da predstavlja Vas i vaše poslovanje u…

The post Kako izabrati firmu za izradu sajta? appeared first on Izrada sajta.

]]>

Izbor firme za izradu sajta

Izbor firme ili stručnjaka koji će raditi za  Vaš sajt je veoma važna odluka. Web sajt  bi trebalo da predstavlja Vas i vaše poslovanje u najboljem svetlu.  Zato je bitno prepustiti izradu sajta nekome ko dobro poznaje taj posao. Kako to najbolje proceniti pročitajte u nastavku teksta.

1.  Iskustvo

Potražite firmu sa uspešnim projektima web dizajna. Potgledajte njihov portfolio da vidite primere njihovog rada i steknete uvid u njihov dizajn i mogućnosti. Razmotrite da li je ta firma specijalizovana za određenu oblast web dizajna, kao što je e-trgovina, sistemi za upravljanje sadržajem ili responzivni dizajn. 

2. Zatražite reference

Zatražite reference ili studije slučaja od prethodnih klijenata da biste stekli uvid u rad i reputaciju firme. Obratite se ovim klijentima da ih pitate o njihovom iskustvu u radu sa firmom i da li bi ih preporučili.

3. Napravite dogovor

U razgovoru sa Vama osoba koja radi sajt bi trebala da prikupi što više informacija o vašem poslovanju i pokušala da shvati Vaše ideje i poslovanje. Na temelju inicijalnog razgovora procenite može li ona izradom web sajta poboljšati vaše poslovanje.

4. Poslušajte predloge

Svaka firma koja radi sajtove ima osobu koja planira i razvija projekat. Najčešće na inicijalnim sastancima, trebalo bi da vam predloži kako bi sajt mogao da poboljša vaše poslovanje. Na temelju predloga donesite odluku ima li ta firma dovoljno iskustva, znanja i veština za izradu vašeg sajta.

5. Obratite pažnju na rok izrade

Rok za izradu sajta bi trebalo da bude definisan u ponudi i ispoštovan. Prvi korak u izradi sajta je dogovor oko domena, hostinga, dizajna… Ukoliko se o tome ne možete dogovoriti ili se kasni, po svoj prilici biće kašnjenja i kod izrade. 

6. Odredite ciljeve sajta

Pre bilo kakvih kontakata, definišite ciljeve svog budućeg sajta. Ulažete određenu svotu novaca i naravno da očekujete povrat investicije. Izložite ove ciljeve osobama koje rade sajt i na temelju njihove preporuke donesite odluku.

7. Planirajte budžet 

Odredite količinu novca koji možete uložiti u izradu sajta. Uporedite taj iznos sa onim što su vam ponudili i na osnovu toga donesite odluku. Imajte na umu da jeftinije nije uvek bolje – možda ćete morati uložiti malo više da biste dobili kvalitet rada koji tražite. Procenite možete li sa tim novcem postići cilj. 

Uzimajući u obzir ove faktore, možete odabrati firmu za web dizajn koja dobro odgovara vašim potrebama i koja će vam pomoći da postignete rezultate koje tražite.

The post Kako izabrati firmu za izradu sajta? appeared first on Izrada sajta.

]]>
0
Boško Perić https://www.izradasajtacena.com <![CDATA[Koliko košta izrada sajta?]]> http://snorlax.pencidesign.com/snorlax-code-magazine/apple-unveils-groundbreaking-new-technologies-for-app-development-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-2/ 2023-01-20T07:08:35Z 2022-08-17T06:27:02Z Vreme čitanja 12 min. Koliko košta izrada sajta? Cena izrade sajta je važna stavka u poslovanju pa je najvažnije da za uloženi novac dobijete ono što ste zamislili.  Postoje više…

The post Koliko košta izrada sajta? appeared first on Izrada sajta.

]]>
Vreme čitanja 12 min.

Koliko košta izrada sajta?

Cena izrade sajta je važna stavka u poslovanju pa je najvažnije da za uloženi novac dobijete ono što ste zamislili.  Postoje više načina za izradu sajta: korišćenje raznih alata(buildera), izrada pomoću WordPress-a ili da platite programera koji bi radio po Vašoj zamisli. Koji način odaberete imaće veliki uticaj na to koliko će koštati sajt. 

1. Web bilderi (website creators, website builders) su alati koji omogućavaju izradu sajta bez potrebe poznavanja kodiranja. Korišćenje tih alata je jednostavno ali ne dobijate najbolji kvalitet i punu kontrolu sajta. 

2. WordPress je najpoznatija CMS platforma za izradu sajtova. Besplatna je i jednostavna za korišćenje pa se zato najviše koristi. Oko 70% svih sajtova urađeno je u WP.

3. Angažovanje programera je najskuplja opcija, ali dobijate najbolji kvalitet i uštedu vremena. Izbor je na Vama.

Koliko košta izrada sajta na platformi?

Izrada sajta na nekoj platformi može biti besplatna ali i do 50€ mesečno. 

Iako većina razmišlja o besplatnoj opciji mnogo je bolja plaćena varijanta. To je zato što besplatna opcija ima raznih ograničenja, a najčešća su:

  • Prikazuju se oglasi na sajtu
  • Dobijate njihov domen, kao što je www.mojsajt.vik.com
  • Mali prostor na serveru i ograničene funkcije
  • Manji broj poseta
  • Nema opcija za prodaju online
  • Nema korisničke podrške

Preko besplatnih platfotmi za izradu sajtova možete napraviti neki prostiji sajt sa brojnim ograničenjima. Najbolje je isprobati više platformi pre nego što se odlučite za onu koja Vam najviše odgovara. Nekima više odgovaraju alati kao što su npr. Wix ili Squarespace, a nekima je SiteBuilder najbolja opcija. Više o platformama za izradu sajtova.

Napoznatija platforma je Wix:

Cene platformi za izradu sajtova?

Wix: Od 13€ mesečno
Squarespace: Od 12€ mesečno
Weebly: Od 6€ mesečno

Šta se plaća?

Pretplata (mesečno ili godišnje): 6 – 50€ mesečno
Domen: 12€ godišnje
Opcionalne aplikacije: 3 do 60€ mesečno
Ukupna procena troškova: 10 – 111€ mesečno

Koliko košta izrada WordPress sajta?

WordPress je CMS otvorenog koda i kao takav besplatan je za korišćenje. Naravno i ovde postoje troškovi, pre svega za kupovinu domena i hostinga. Trošak dodatno raste ukoliko se odlučite za neku premium temu ili dodatak. Ipak, na raspolaganju je veliki broj besplatnih tema i dodataka koji sasvim dobro rade posao.

Korištenje WordPressa daje Vam mnogo veću kontrolu nad sajtom i troškovima. Dobar je za:

  • Korisnike sa malo tehničkog znanja
  • Izradu određenog dizajna
  • Blog, poslovne, manje i srednje sajtove

Cenu izrade WordPress sajta je malo teže izračunati jer zavisi od više faktora.  WordPress ima veliki broj mogućnosti i raznih funkcija pa cena zavisi od onih koje ćete koristiti. 

Ono što je najvažnije, WordPress je besplatan. Postoje i besplatne teme i dodaci, pa u teoriji takav sajt ne bi trebao biti skup. Međutim, ako Vam treba premium tema, cena takvih je od 30-150€.  Takođe treba platiti i hosting. Ako unajmite programera za WordPress, ukupni troškovi izrade sajta dodatno će porasti.

Više faktora mogu uticati na cenu izrade WordPress sajta, a prvi je hosting. Mogu se koristiti besplatne teme i dodaci ali bez hostinga nije moguće postaviti WordPress sajt na mrežu. Dakle, koliko košta hosting WordPress web stranice? Zavisi od hosting provajdera kog odaberete. Postoji mnogo  hosting agencija sa različitim rasponom cena. Za WordPress hosting preporučujemo agenciju ContraTeam (najbolji odnos cene i kvaliteta!)

Koji su dodatni troškovi WordPress sajta?

Naveli smo glavne troškove povezane sa izradom WordPress web stranice. Ali šta je s ostalim troškovima osim hostinga? Koliko košta izrada sajta uključujući domen, temu i dodatke?

Domen: 6€ – 60€ godišnje

Domen(ime sajta) je obavezan kako bi pomogli ljudima da vas pronađu na mreži!

Za razliku od graditelja web stranica ne dobivate besplatan poddomen pa morate kupiti domen. Obično se kupovina domena i hostinga radi ujedno kod istog hosting provajdera.

Domeni se razlikuju u ceni, a zavise i od hosting agencije kod koje ga registrujete, kao i od nastavka kog izaberete (npr. .com , .rs, .me,.hr) – ova dva faktora će uticati na  cenu domena. Domeni u proseku koštaju između 6 i 60€ godišnje. Neki hosting provajderi daju popust prve godine – posle toga plaćate punu cenu.

WordPress teme: 0 – 100€ po temi

Možete izabrati besplatne ili premium teme. Besplatne teme su dobre za početnike i veliki izbor imate u direktoriju tema WordPress. Imajte na umu da one koje nisu profesionalne nemaju funkcije kao premium teme, pa kasnije morate instalirati odgovarajuće dodatke.

Premium teme obično koštaju oko 50€ , ali mogu dostići i više od 200€ . Ovo je jednokratno plaćanje i posle toga tema ostaje vaša za prilagođavanje i uređivanje. Dobijate trajnu licencu.

Prednost korišćenja premium teme je što dobijate podršku i redovno ažuriranje, pa će sajt biti stabilniji i sigurniji. Imaće i ugrađene funkcije pa ćete uštedeti novac na raznim dodacima. Premium teme uključuju i dodatke!

Kada birate WodrPress temu, gledajte da odgovara sajtu kakvog ste planirali, inače će biti potrebne dodatne prepravke.

WordPress dodaci: 0 – 100€ + godišnje

Dodaci pružaju razne funkcionalnosti WordPress sajtu, poput obrazaca za kontakt ili plaćanja online ili nečeg drugog što želite da ima! Popularni dodaci su; e-trgovina, višejezičnost, poziv na klik, Google mapa i dr.

Postoje besplatni dodaci i dodaci koji se plaćaju, pa je na vama koliko želite potrošiti dodajući nove funkcije na svoju web lokaciju. Neki dodaci imaju više verzija, tako da možete započeti korišćenje besplatne verzije, a kasnije platili da biste dobili bolju verziju.

Troškovi dodataka se kreću od 0 do 100€ godišnje. 

Stručna pomoć: 10€ – 30€ na sat

Mnogi početnici koriste WordPress ali ako vam je potrebna složena ili specifična web stranica, verovatno ćete morati da platite programera koji će Vam pomoći da ostvarite svoje zamisli. Ovo nije obavezno pa nećemo računati ovaj trošak u konačnu cenu, jer većina WP sajtova je urađeno bez pomoći programera.

Međutim, ako tražite nekoga da Vam pomogne s WordPress web stranicom, cena može biti između 10 i 30€+ na sat . Obično, što više platite programer će biti bolji – ali obavezno ga proverite pre nego što mu ponudite posao.

Trošak od 10-30€ na sat za programera može izgledati mnogo, ali to je prosečna cena za sposobnog stručnjaka za WordPress. Na Zapadu su cene veće.

Koliko košta sajt ako angažujete programera?

Angažovanje programera za planiranje i izradu web stranice stavlja cena izrade wordpress sajt Vaš projekt u ruke profesionalaca. Možete sarađivati sa njim kako bi sajt ispao kako želite i izabrati dizajn i raspored na sajtu.

Angažovanje programera je poželjno: 

  • Ako želite unikatan sajt po Vašoj zamisli
  • Ako nemate vremena ili tehničkog znanja
  • Ako au Vam potrebne specifične funkcije na sajtu

Ovo je najveći trošak, jer će različiti programeri naplaćivati ​​različite cene, zavisno od projekta i iskustva. Možete odabrati agenciju ili frilensera, što će takođe uticati na troškove.

Početna cena programera je nekoliko stotina evra, a može biti i više hiljada, što zavisi od zahteva i veličine sajta.

Analizirali smo agenciju Hibu, tako da vam možemo dati precizniju procenu na osnovu njihovih cena naplate. Međutim, imajte na umu da će druge agencije ili honorarci imati svoje cene.

Hibu-ove početne cene kreću se između 99 i 449€, što pokriva izradu vaše web stranice. Cena zavisi od toga koliko vam je stranica potrebno, koje funkcije želite i hoćete li prodavati putem svoje web lokacije.

Takođe postoji stalna naknada koja se kreće od 50 do 100€ mesečno. Ona uključuje hosting i sigurnost, pristup podršci i održavanje. Ovde je cena prilično važna, jer ako platite neku malu cenu, mogli bi završiti sa loše dizajniranom web stranicom – i naići na probleme kada je budete održavali. Ako niste sigurni bolje se ne zaletati!

Šta utiče na cenu programera?

Evo nekoliko stvari o kojima treba razmisliti prilikom zapošljavanja programera, koje utiču na cenu:

  • Koliko je složen sajt? 
  • Hoćete li plaćati održavanje sajta? Ili možete to sami?
  • Imate li unapred urađeni šablon ili želite da ga programer napravi? Ili želite sajt bude urađen od nule?
  • Koje funkcije su potrebne na sajtu? Na primer, hoćete li prodavati putem interneta?
  • Koliko će stranica imati sajt? To morati znati unapred da biste dobili tačnu cenu.

Najbolja opcija je upravljati svojim hostingom i domenom, jer je to tada u vaše ime i pod vašom kontrolom. To olakšava vođenje vašeg sajta i daje vam veću kontrolu nad njim – na primer, lakše će biti premeštanje sajta na drugi hosting.

Kako smanjiti troškove plaćanja programera?

Možda nemate dovoljno novca za plaćanje programera koji bi kreirao vaš sajt. Ono što ne bi trebalo učiniti je pronaći programera sa jeftinim cenama kako bi uštedeli novac – na ovaj način nećete dobiti vrednost za svoj novac. Kada je u pitanju angažovanje dizajnera najčešće dobijete onoliko koliko platite!

Ako nemate dovoljno novca, možete pokušati preko neke platforme za izradu sajtova ili učenjem WordPress-a.

Međutim, postoji način da se smanje troškovi programera pri izradi sajta. A to je kupiti unapred izrađenu WordPress temu i zamoliti ga da je prilagodi.

Ova je opcija „između“ „uradi sam“ web stranicu i potpuno prilagođeni dizajn web stranice.

Možete unajmiti programera da vam pomogne prilagoditi WP temu kako Vam odgovara.

Ovo je dobra opcija ako niste spremni za potpuno prilagođenu web stranicu i ako unapred izrađeni predlošci nisu baš ono što želite. Prilagođavanje dizajna možete platiti po satu ili po projektu.

Očekujte da ćete platiti između 50 i 150€ za prilagođavanje šablona – prosek je oko 100€  za ovu vrstu usluge .

Cena varira zavisno od toga koliko posla ima, poput dodavanja slike zaglavlja, izrada logotipa, pravljenje trake za navigaciju, promenu dizajna  i sl.

Koliko košta kreiranje sadržaja na sajtu?

Jednom kada je okvir vaše web stranice dizajniran, potreban vam je sadržaj tj. stranice i postovi. Dizajneri mogu naplaćivati ​​kreiranje sadržaja po satu ili po projektu:

  • 10 – 30€ po satu
  • 60€+ po projektu
  • 50€+ Logotip 

Možda će vam biti potrebno i održavanje sajta. To je obično od 100 – 500€ godišnje, pod uslovom da ne radite veće promene u dizajnu sajta.

Sve u svemu, najskuplja opcija je angažovanje programera koji će Vam napraviti web lokaciju od nule. To može koštati i više hiljada eura. Da bi smanjili troškove možete tražiti minimalan broj stranica i korišćenje samo neophodnih funkcija.

Novac možete uštedeti i kupovinom određene teme, a zatim zamoliti dizajnera da je prilagodi po Vašoj želji. Ovo prilagođavanje obično košta od 50€+

Ono što ne bi trebalo raditi je plaćanje programera iz Indije, Filipina i sl. koji rade po niskim cenama. Velika je verovatnoća da nećete biti zadovoljni sajtom!

Dodatna pitanja

Razmotrili smo glavno pitanje: Koliko košta izrada sajta? Ali postoje i druga pitanja koja bi trebalo postaviti da bi dobili kompletnu sliku.

1. Koliki je moj budžet?

2. Kako ću upravljati sajtom?

3. Koje će promene trebati kasnije?

4. Mogu li sam rešavati tehničke probleme?

Pre nego što započnete sa izradom sajta treba razmisliti o ovim pitanjima i imaćete precizniji odgovor na pitanje: koliko će koštati sajt? Bitno je još na početku uzeti u obzir sve troškove.

Evo kratkog sažetka koji će vam pomoći da steknete ideju o tome koji način izrade sajta najviše odgovara Vašim potrebama i budžetu:

  • Graditelji web stranica: Graditelji web stranica su dobri za pravljenje sajtova bez ulaganja previše vremena. Problem je što nemate punu kontrolu nad sajtom(npr. menjati, kopirati sajt ili ga prebaciti na jeftiniji hosting) što kasnije može biti problem.
  • WordPress: Ako želite potpunu kontrolu nad svojim sajtom i želite da odvojite malo vremena za učenje WP, onda je WordPress najbolje opcija. 
  • Angažovanje programera: Ako imate velik budžet i radije bi da neko sve uradi, tada možete angažovati programera. Ovo se takođe preporučuje ako želite složen sajt.

Zaključak

Prošli smo kroz troškove koji su povezani sa izradom sajta, od korištenja alata za izradu web stranica do WordPresa i angažovanja programera. Nadamo se da sada imate jasniju predstavu šta najviše odgovara Vašem budžetu.

Imajte na umu da se cena sajta ne odnosi samo na novac. Radi se i o ostalim resursima poput vremena, tehničkih veština i dizajniranja. Ako imate dosta vremena možete učiti ove veštine a ako Vam nedostaje vremena i imate velik budžet posao možete prepustiti profesionalcu.

Razmislite o tome šta želite od svog sajta i koliko vremena i novca možete uložiti u njega. To će pomoći da maksimalno iskoristite ulaganje u sajt.

Iako svaka web lokacija dolazi sa svojim jedinstvenim skupom troškova evo sažetka naših procena kako bi vam pomogli da odaberete najbolju opciju.

Trošak web stranice: Ukratko

  • Ako koristite alate za izradu web stranica: 6 – 50€ mesečno – nemate potpunu kontrolu nad sajtom.
  • Ako koristite WordPress: početni troškovi od 35€ – puna kontrola nad sajtom – najbolja opcija.
  • Ako unajmite programera: 500 – 5.000€ + minimalno ulaganje vremena, ali najskuplja opcija

Bez obzira na to odbrojavate li svaki cent ili imate veliki budžet postoji više opcija izrade web stranica. Najvažnije je dobiti vrednost za svoj novac. Evo sažetka svake metode koja će vam pomoći da odaberete pravu za sebe:

Preporučujemo alate za izradu web stranica ako: 

  • Imate ograničen budžet
  • Prvi put radite sajt
  • Nemate vremena za učenje kodiranja
  • Želite sami da napravite sajt
  • Treba vam najjednostavniji sajt

Preporučujemo upotrebu WordPress-a ako: 

  • Možete izdvojiti malo novca
  • Želite potpunu kontrolu nad svojim sajtom
  • Imate dovoljno vremena
  • Želite da ga prilagodite vašim potrebama
  • Želite da naučite nešto novo

Preporučujemo angažovanje programera ako: 

  • Imate velik budžet
  • Ne želite sami da pravite sajt
  • Nemete vremena za rad
  • Potreban vam je vrlo složen ili prilagođen dizajn
  • Želite prepustiti profesionalcu da sve uradi

Izrada sajta ne mora biti skupa – ako odaberete pravi način i dobijete vrednost za svoj novac sajt će brzo vratiti uloženo.  Ako nemate vremena za izradu sajta možete mi se obratiti. Kontakt.

The post Koliko košta izrada sajta? appeared first on Izrada sajta.

]]>
0
Boško Perić https://www.izradasajtacena.com <![CDATA[Besplatne platforme za izradu sajta]]> http://snorlax.pencidesign.com/snorlax-code-magazine/apple-unveils-groundbreaking-new-technologies-for-app-development-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c/ 2021-02-06T07:45:43Z 2020-11-15T01:43:37Z Graditelji web stranica su mrežni alati(platforme) preko kojih možete napraviti jednostavne sajtove bez potrebe poznavanja programiranja. To je jeftinija opcija od angažovanja web dizajnera i programera! Bez obzira jel ste…

The post Besplatne platforme za izradu sajta appeared first on Izrada sajta.

]]>
Graditelji web stranica su mrežni alati(platforme) preko kojih možete napraviti jednostavne sajtove bez potrebe poznavanja programiranja. To je jeftinija opcija od angažovanja web dizajnera i programera!

Bez obzira jel ste početnik ili preduzetnik kome je potreban sajt treba razmotriti ovu opciju. Predstavićemo vam najpoznatije platforme za izradu sajtova.

Posle testiranja preko 50 platformi, najbolje su se pokazale: 

  1. Wix – Generalno najbolji
  2. Squarespace – Najbolji šabloni
  3. Weebly – Idealan za mala preduzeća
  4. SITE123 – Velika pomoć i podrška
  5. Strikingly – Najbolji odnos cena-kvalitet
  6. Duda – Dobar za izradu više web lokacija
  7. GoDaddy – Najbrži način za izradu web stranice
  8. WordPress.com – Dobar za blogove
  9. Jimdo Creator – Jeftini paketi bez oglasa
  10. 1 i 1 IONOS – Pogodan za višejezične sajtove

Kao što možete videti sa gornjeg spiska svaka platforma ima svoje prednosti. Neke su bolje za veće sajtove a neke za manje prezentacije ili blogove.

Sve u svemu, najbolji graditelj web stranica u našem istraživanju bio je Wix . Jednostavno upravljanje sa sistemom povuci i spusti čini Wix lakim za upotrebu(čak i za tehnofobe), a veliki izbor šablona i funkcija, kao što su obrasci za kontakt i galerije, pomažu da svoj sajt prilagodite po svojoj zamisli..

Ako niste sigurni kako početi najbolje isprobati besplatne planove i videti jel vam odgovaraju

Ako imate vremena možete probati nekoliko platformi koristeći besplatne probne verzije(ili planove) u ponudi. To će Vam omogućiti da se bolje upoznate sa svakom i pomoći da izaberete najbolju za svoje potrebe.

# 1.Wix

Wix je pogodan za početnike i kao uređivač web stranica vam daje potpunu kontrolu nad vašim sajtom. Za razliku od nekih drugih graditelja, on ne žrtvuje prilagodljivost zbog jednostavnosti – umesto toga, on kombinuje jednostavne alate za uređivanje sistemom „povuci i pusti“ sa širokim rasponom funkcija.

Ima besplatan plan i osam premium planova koji počinju od 13 dolara mesečno. Postoji veliki izbor šablona, ali pažljivo birajte  jer ne možete menjati šablon kada vaša web lokacija postane aktivna.

Tokom našeg testiranja, Wix je od korisnika dobio najviše ocena „preporuka“ – pa je naš savet da ukoliko niste sigurni koju platformu da koristite, probate Wix besplatno i proverite jel vam odgovara.

Karakteristike

Wix ima prilično dobar besplatan plan, koji uključuje:

  • SEO alate (optimizacija za pretraživače) koji pomažu vašem sajtu da se bolje pozicionira na Google
  • Deljenje na društvenim mrežama, tako da možete promovisati svoju stranicu
  • Mobilni urednik, tako da vaš sajt izgleda dobro na telefonima

Wix takođe dolazi s velikim brojem aplikacija, pa ako su vam potrebne dodatne funkcije lako ih možete dodati na  sajt. Većina su besplatne ali se neke složenije plaćaju.

Dizajn

Wix dolazi sa preko 500 šablona koje možete birati – to je impresivan broj, pogotovo jer su svi profesionalno dizajnirani. Podeljeni u različite industrije poput „Vesti“ ili „Fotografija“, Wixovi šabloni se jednostavno filtriraju dok ne pronađete koji vam najviše odgovara.

Još jednom da naglasimo, ne možete menjati šablone kada vaš sajt postane aktivan. Zato pažljivo birajte.

Izrada sajta neće biti teška – jednostavno povučete elemente kao što su okviri za tekst ili slike i smestite tamo gde želite da se nalaze. Dodajete nove ili brišite one koje ne želite. Wix vam daje potpunu kreativnu slobodu!

Cene

Wix ima besplatan plan na kojem možete ostati koliko god želite, što je sjajno za početak. Međutim, on ima svoja ograničenja, pa je za istinski profesionalan sajt potrebno da izaberete neki od plaćenih planova.

Ukupno postoji osam premijum planova, počevši od 13 dolara mesečno (plaćaju se godišnje). Oni uklanjaju Wix oglase i omogućavaju vam korišćenje sopstvenog domena, kao i veći prostor.

# 2.Squarespace

Squarespace je sofisticirana platforma za izradu web sajtova koja može koristiti kreativcima i kompanijama. Nije najlakši builder za korištenje ali vam neće trebati puno vremena da se naviknete. Traži malo više vremena i strpljenja od Wixa .

Squarespace ima najbolji dizajn na tržištu, što znači da je savršen za kreativce.

Ono što je kod Squarespace prednost su šabloni.  Oni su dobro urađeni i pogodni za kreativce koji žele vizualno impresivnu web stranicu. Međutim, nije stvar u stilu – Squarespace ima i širok spektar funkcija koje Vašoj web lokaciji daju i potrebnu snagu.

Squarespace takođe ima 14-dnevno besplatno probno razdoblje. Ako volite probno razdoblje i želite se prijaviti, možete odabrati između četiri premium plana, počevši od 12 dolara mesečno.

Karakteristike

Squarespace nema samo lep izgled: on ima i najkvalitetnije karakteristike bilo kojeg graditelja. Na primer, pomoću Squarespace možete:

  • Instalirati više šablona za rad odjednom
  • Koristiti video pozadine
  • Dodati prilagođene kodove
  • Postaviti i deliti muziku
  • Povezati se na društvene mreže

Ogroman spektar karakteristika Squarespacea testiran je na više sajtova. To znači da vam je zagarantovan visok nivo kvaliteta i sigurnosti, i sve što vam treba je na dohvat ruke.

Ako želite optimizovati i proširiti svoju web lokaciju, možete koristiti Squarespace Extensions za integraciju s nizom nezavisnih proizvođača, kao što su Printful, Quickbooks ili ShipStation. Proširenja nezavisnih proizvođača Squarespace sjajan su način za rast web stranice bez nadogradnje vašeg plana.

Dizajn

Squarespace ima najkvalitetnije dizajne od svih platfotmi za izradu sajtova na tržištu. Uglađenim, sofisticiranim, modernim šablonima stvara zaista privlačne web stranice. Idealno za kreativce i one kojima su na sajtu bitne pojedinosti. Squarespace zna kako da vaša web stranica izgleda dobro.

Za razliku od drugih platformi možete promeniti šablon koji ste izabrali, čak i nakon što objavite sajt, a možete i istovremeno raditi na više šablona.

Cene

Squarespace nudi 14-dnevno besplatno probno razdoblje, tako da možete potpuno besplatno isprobati njegovu verziju. Nakon toga, ima na raspolaganju četiri premijska plana, u rasponu od 12 do 40 dolara mesečno (naplaćuje se godišnje). Najviša dva plana otključavaju napredne funkcije e-trgovine .

# 3.Weebly

Weebly je sledeća platforma za izradu sajtova koja ima nekih prednosti posebno kod e-trgovina i blogovaPrilično je jednostavan za upotrebu, ali je i ograničeniji od konkurencije u pogledu dizajna i prilagodljivosti.

Ima jedan besplatan i tri plaćena plana u rasponu od samo 6 do 26 dolara mesečno(plaćuju se godišnje). Ovi jeftini početni planovi čine Weebly jednom od najpovoljnijih platformi za izradu sajtova.

Karakteristike

U našem istraživanju Weebly je bio broj jedan po pitanju karakteristika. Ima više ugrađenih funkcija od Wixa i kombinuje ovo sa impresivnim brojem aplikacija. To ga čini najboljim izborom za rast vašeg poslovanja na mreži.

Weebly je idealan za mala preduzeća i portfelje.

Weebly dolazi sa sjajnim alatima za blogovanje, kao i ugrađenim SEO vodičima koji će vam pomoći da optimizujete svoju web lokaciju za Google.

Dizajn

Weeblyjevi dizajni nisu tako elegantni poput Squarespacea ni toliko dobri kao Wixovi, ali svaki je moderan i dobro promišljen. Ukupno možete izabrati preko 50 tema, a šablon možete promeniti u bilo kojem trenutku, čak i nakon objavljivanja web lokacije. Ovo kasnije olakšava redizajn!

Poput Wixa, Weebly je povuci i spusti graditelj web stranica, iako nudi manje kreativne slobode od svog konkurenta. Weebly ima strukturirane šablone: ovo olakšava izradu web stranice ako želite više različitih dizajna vaših stranica, ali  ograničava kreativnost.

Cene

Weebly ima besplatan plan koji možete koristiti za izradu i objavljivanje vaše web stranice i ima tri premium plana, počevši od samo 6 USD mesečno (plaća se godišnje). Možete prodavati putem interneta sa svim plaćenim planovima kompanije Weebly, što ga čini pristupačnim izborom za mala preduzeća.

# 4.SITE123

SITE123 se vraća osnovama kako bi vam doneo jednostavnu i početnicima prilagođenu izradu web stranica. Najbolje je za one koji nemaju tehnološko iskustvo, jer to brzo može postati ograničavajuće ako od njega previše tražite.

SITE123 olakšava pravljenje jednostavnih web stranica. Zahvaljujući podršci za chat uživo i jednostavnom dizajnu, možete napraviti svoju web stranicu za kratko vreme.

Sjajna korisnička podrška glavna je snaga ovog web graditelja. Funkcija chata uživo znači da lako možete dobiti pomoć ako zapnete dok kreirate ili uređujete svoju web lokaciju. Ako ste početnik ili želite brzo postaviti svoju web lokaciju, SITE123 je siguran izbor.

Međutim, nije moćan graditelj – nedostaju mu napredne funkcije i nije skalabilna opcija za razvoj web stranice. Ipak, s besplatnim planom i velikom podrškom, SITE123 je dobar izbor za one koji nemaju iskustva.

Karakteristike

SITE123 nudi osnove potrebne za uklanjanje male web lokacije, uključujući integraciju društvenih medija i podatke iz Google Analytics.

Njegova najbolja karakteristika je postavljanje ADI (Artificial Design Intelligence). Odgovorite na nekoliko pitanja – poput vrste web stranice koja vam treba – i SITE123 za vas kreira obrazac po meri sa ugrađenim funkcijama.

Dizajn

Svi šabloni SITE123 odgovaraju mobilnim uređajima, što znači da će se vaša web lokacija automatski prilagoditi različitim veličinama ekrana. Međutim, ne možete menjati šablon kada vaša web lokacija bude aktivna, zato budite sigurni 100% pre nego što objavite sajt.

Prilagođavanje je ograničeno, ali zaista jednostavno, što ovo čini izvrsnim izborom za početnike, a ne za ambiciozne ili dizajnerski napredne korisnike.

Cene

SITE123 ima besplatni i jedan plaćeni paket koji košta 12,80 USD mesečno . Ako se prijavite za besplatni paket, možete otključati još premium paketa, u rasponu od 12,80 do 17,40 USD mesečno (plaća se godišnje).

Kako odabrati najbolju platformu za izradu sajta?

Predstavili smo najbolje platforme za izradu sajtova na tržištu. Ali šta ako se i dalje osećate pomalo zbunjeno? Koji od ovih graditelja bi trebalo izabrati?

Nažalost, ne možemo Vam unapred preporučiti određeni. Samo vi znate kakva vrsta sajta vam je potrebna, njegovim specifičnostima, hoćete li prodavati proizvode, blogovati ili raditi prezentaciju za vašu firmu.

Međutim, možemo vam dati neke korisne savete pri pronalaženju savršenog Website Buildera.

# 1. Iskoristite besplatne probne verzije i besplatne planove

Većina graditelja web stranica s naše liste nude besplatnu probnu verziju ili besplatni plan koji možete koristiti. Ovo je savršen način da procenite je li pravi kreator web stranice za vas – pokušajte napraviti web stranicu i procenite:

  • Kako je laka izrada
  • Koliko dugo traje
  • Jel vam odgovara
  • Možete li predstaviti ono šta hoćete
  • Da li ste zadovoljni stranicom koju ste napravili

Zatim isprobajte još neke platforme za izradu sajtova. Čak i ako prvi sajt koji napravite izgleda odlično, možete uraditi još neki i onda ga uporediti sa ostalima.

# 2. Razmislite o tome kakav sajt želite

Dosta ljudi bira platformu za izradu sajta zbog načina na koji se oglašavaju ili jednostavno zbog besplatnih planova. Ovo nije dobar način jer često ono što je besplatno na kraju i najviše košta.

Već ste preduzeli prvi korak čitajući ovaj članak – sledeći korak je odrediti svrhu vašeg sajta, a zatim na osnovu toga suziti popis graditelja. Neka vas ne zaslepe prodajne cene ili funkcije koje vam neće biti potrebne!

Na primer, ako želite pokrenuti web stranicu s portfeljem, tada će vam najbolje opcije biti Squarespace, Wix, Weebly i Duda. Isprobajte ih sve i pogledajte koji vam se najviše sviđa.

U ovom primeru odabir najboljeg graditelja web stranica bit će vam puno jednostavniji jer možete zanemariti druge programe (poput 1 i 1 IONOS-a ) jer – uprkos njihovoj svrednosti – oni ne odgovaraju vašim specifičnim potrebama. 

# 3. Faktor vašeg budžeta

Ne želite previše trošiti na izradu sajta? Pogledajte onda raspon cena svake platforme i odlučite koliko možete odvojiti. Možete li platiti unapred za godinu ili mesečno (mesečne cene će biti skuplje, ali pružaju vam veću fleksibilnost).

Nemojte ni previše štedeti na sajtu – uvek bi trebali izabrati najbolju platformu ako imate mogućnosti. Iako postoji dosta besplatnih planova, većina tih planovova neće vašem sajtu pružiti funkcije potrebne za dugoročan uspeh.

The post Besplatne platforme za izradu sajta appeared first on Izrada sajta.

]]>
0
Boško Perić https://www.izradasajtacena.com <![CDATA[Šta je WordPress?]]> http://snorlax.pencidesign.com/snorlax-code-magazine/apple-unveils-groundbreaking-new-technologies-for-app-development-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c/ 2023-03-09T12:31:39Z 2020-11-01T01:43:33Z Šta je WordPress? WordPress je  najkorišćenija platforma za izradu sajtova na svetu.Nekoliko puta je popularniji od druge najčešće korišćene platforme. WordPress.org razlikuje se od WordPress.com. WordPress.com je posebna blogerska platforma – izdanak WordPress.org. Od…

The post Šta je WordPress? appeared first on Izrada sajta.

]]>

Šta je WordPress?

WordPress.org razlikuje se od WordPress.com. WordPress.com je posebna blogerska platforma – izdanak WordPress.org. Od sada pa nadalje, kada govorimo o ‘WordPress-u’, govorimo o CMS-u.

Trećina svih web sajtova koristi WordPress. To su deseine miliona web sajtova i  milijarde stranica. Kombinacija snage i jednostavnosti upotrebe (prema CMS standardima) čini ga idealnim za velike i male web lokacije.

Kratka istorija WordPressa

Kao rezultat toga, WordPress ima veliku zajednicu oko sebe. Postoji preko 55 000 WordPress dodataka i broji. Količina strasti, talenta i novca koji kruže oko ovog besplatnog softvera je ogromna. A popularnost i dalje raste.

The post Šta je WordPress? appeared first on Izrada sajta.

]]>
0
Boško Perić https://www.izradasajtacena.com <![CDATA[Kako pronaći WordPress programera]]> http://snorlax.pencidesign.com/snorlax-code-magazine/apple-unveils-groundbreaking-new-technologies-for-app-development-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c-c/ 2021-12-23T04:49:47Z 2020-10-15T01:41:47Z Pronalaženje dobrog i profesionalnog programera za WordPress može biti dug i težak posao. Postoji veliki broj sajtova koji nude posao sa milionima članova koji konkurišu za projekte i međusobno konkurišu…

The post Kako pronaći WordPress programera appeared first on Izrada sajta.

]]>
Pronalaženje dobrog i profesionalnog programera za WordPress može biti dug i težak posao. Postoji veliki broj sajtova koji nude posao sa milionima članova koji konkurišu za projekte i međusobno konkurišu sa cenama.

Problem je u tome što mnogi od ovih gladijatora nisu spremni za arenu. Mnoge web stranice često nemaju vremena za detaljniju proveru svojih pružatelja usluga, već čekaju da prirodna selekcija (ocene i recenzije) vremenom izbaci najslabije članove. To rezultira lošim korisničkim iskustvom za mnoge kupce koji postanu frustrirani i brzo izgube veru u platformu. To takođe može biti prilično skupo, jer neki moraju isprobati više programera pre nego što nađu nekog za koga su sigurni da može završiti posao.

Srećom, postoji nekoliko platformi koje preduzimaju mere kako bi poboljšale iskustvo zapošljavanja svojim korisnicima i  privukle profesionalce na svoje web stranice. U ovom članku ćemo navesti nekoliko platformi i dati savete kako pronaći i angažovati dobrog programera za WordPress.

Pouzdani izvori za pronalaženje i angažiranje programera za WordPress

Iako u našem timu imamo programere, ne pružamo usluge prilagođenog razvoja. U nastavku su pouzdani izvori koje smo sastavili kako bismo vam uštedeli vreme i novac pri radu sa raznim programerima. Evo 5 pouzdanih resursa koje preporučujemo.

  1. Codeable.io
  2. WordPress Jobs
  3. Smashing Jobs
  4. Toptal
  5. ClickWP

1. Codeable.io

Codeable  je posvećen pružanju WordPress outsourcing usluga i u potpunosti se fokusira na povezivanje programera i klijenata. Takođe nudi više opcija za upravljanje projektima i plaćanjem.

Programeri se prethodno proveravaju pre nego što im se dozvoli da se pridruže Codeable, koje pregleda portfelje i radne biografije. Imaju preko 25.000 klijenata i oko 300 WordPress stručnjaka. Prihvataju samo 2% kandidata što govori koliko su selektivni kada su u pitanju programeri. Angažuju najbolje od najboljih, što vam može uštedeti puno vremena i frustracija.

2. WordPress Jobs

WordPress Jobs je službena stranica s popisima poslova za WordPress (iako pomalo zbunjujuće hostovan na domenu WordPress.net). Pregledaju svaki post pre nego što ga prihvate i popisi ostaju aktivni 21 dan. Na oglas dolaze samo poslovi povezani s WordPressom. Poslovi uključuju razne kategorije kao što su razvoj, dizajn, performanse, razvoj dodataka, prilagođavanje tema, migracije i još mnogo toga.

Iako se povremeno objavljivanje poslova s malim naporom provlači na WordPress ploči poslova, ovde ćete obično videti samo ozbiljne projekte i pozicije sa punim radnim vremenom, dva faktora koja prirodno privlače višu kvalitetu kandidata. Sve u svemu, sjajno mesto za početak traženja programera.

3. Smashing Jobs

Poznat kao jedna od najpopularnijih i najkvalitetnijih internet izdanja za razvoj web stranica, Smashing Magazine takođe vodi Smashing Jobs. Poslovi ostaju aktivni 60 dana, a ako ste neprofitna organizacija, oni imaju i popuste. Njihov sajt ima preko 4 miliona korisnika mesečno, tako da možete biti sigurni da će biti veliki broj ponuda.

Smashing Jobs ima dobru reputaciju jer ga koriste i nekoliko velikih kompanija kao što su Amazon, Electronic Arts, Tesla Motors, MIT, Activision, itd. i ima solidne rezultate u privlačenju vrhunskih razvojnih talenata.

4. Toptal

Toptal se oglašava kao mesto koje treba posetiti ako tražitenekog od “top 3% slobodnih talenata”. Cilj angažovanja programera je dokazati tu tvrdnju. Slični su Codeableu, ali pokrivaju i sva razvojna područja, ne samo WordPress. Dobijate ponudu i račun kada pronađete odgovarajućeg programera.

Novi članovi moraju proći standardni intervju s regrutom, posle čega sledi algoritamski izazov s vremenom. Tada se suočavaju s još jednim izazovom dok stariji programer pregleda njihov rad. Na kraju se od njih traži da završe testni projekat. Toptal je sarađivao sa mnogim velikim brendovima poput Airbnb, HP, JP Morgan i Zendesk.

5. ClickWP

ClickWP se specijalizovao za pružanje pouzdane podrške pojedincima i preduzećima koja koriste WordPress. Neke od njihovih usluga uključuju mesečne planove i zadatke za izradu web stranica, prilagođavanje tema, popravak malvera ili hakova, sigurnosne kopije, WordPress migracije i još mnogo toga. Ako su vam potrebni neki osnovni razvojni radovi, poput konfiguriranja dodatka, prilagođavanja teme WordPressa ili podešavanja vašeg CSS-a, ClickWP može biti vrlo isplativo i brzo rešenje.

Na čelu ClickWP-a je David Wang, bloger i prodavač s 10 godina iskustva s WordPressom. Ako su vam potrebni neki osnovni razvojni zadaci i ne želite se mučiti s pronalaženjem programera, preporučujemo da se obratite njima da biste videli kako mogu pomoći. Ako imate složenije razvojne zadatke, bilo koji od nekoliko gore spomenutih izvora je takođe dobar.

Šta je sa Upwork-om, Freelancer.com-om i Fiverrom?

Nesumnjivo ste već čuli za druge platforme kao što su Upwork (ranije Elance i oDesk), Freelancer.com i Fiverr. Na tim portalima ima puno nadarenih programera za WordPress, ali je potrebno da uradite analizu kako bi pronašli najbolje. Ako prvi radite na ovim platformama videćete da je velika razlika u izboru i cenama.

Kako unajmiti vrhunskog programera za WordPress (5 koraka)

Kada tražite dobrog programera za WordPress, presudno je shvatiti da važno dobro proceniti kandidate. Ako to ne učinite, na kraju ćete izgubiti dosta vremena a možda i biti nezadovoljni sa urađenim poslom ili projektom. Nekoliko saveta pomoći će Vam u odvajanju pšenice od kukolja od samog početka.

1. Proverite ocene i kritike i pogledajte prethodne radove

Ocene i prethodni radovi na platformi su prva stavka koju treba proveriti prilikom izbora kandidata, ali trebalo bi pogledati i vrste radova i broj projekata koje su završili.

Dobar portfelj pokazuje da je programer sposoban za visokokvalitetne projekate i da ih je radio ranije. Porfolio radovi(na primjer na Githubu) pokazuju posvećenost poslu i pružaju vam priliku da pregledate njihov kod.

Možete napraviti i korak dalje i zamoliti ih da urade neki test. Ovo je jednostavan način za filtriranje ljudi koji nemaju potreban nivo veština. TestDome ima izvrstan PHP i WordPress test koji možete tražiti od kandidata. On pokazuje mogu li rešavati probleme kodiranja u PHP-u, kao i poznavanje WordPress API-ja i arhitekture.

2. Ne padajte na niske cene

Dobar programer ne radi jeftino. Neka vas ne privuče niska cena jer verovatno nećete dobiti ono što plaćate. Ta primamljiva ponuda neće izgledati toliko atraktivno ako budete morali da prekinete projekt i počenete od početka.

3. Redovna komunikacija

Niko ne može biti dostupan 24/7, ali angažovani programer treba pravovremeno odgovoriti na vašu zabrinutost i osigurati da znate kada i kako može doći do njega tokom radnog vremena. Način komunikacije je takođe bitan. Rani znakovi nestabilnosti ili nedostatka jasnoće ovde su klasični pokazatelji problema.

Insistirajte na redovnoj komunikaciji od samog početka i odustanite ako je nema. Efikasna komunikacija je bitna za uspešnu saradnju. Dobar programer mora dobro kodirati ali i biti u kontaktu sa osobom koja ga je angažovala.

Programer mora biti otvoren za predloge.

4. Testiranje

Osim besplatnog testa, programera možete da testirate i plaćenim testom. To bi trebalo da bude dovoljno da procenite njegovo poznavanje posla. Ako stvari krenu loše, upravo ste se spasili jer niste počeli sa projektom. Ako sve bude u redu, imate dobru naznaku da će projekat uspeti.

5. Dogovorite se o obimu posla

I poslednji savet za zapošljavanje programera je osigurati da obe strane razumeju opis posla i / ili projekta. Često će klijenti angažovati programere za posao koji nije u potpunosti definisan. A zbog pogrešne komunikacije, to može do dovesti do nedovršenog projekta i gubitka vremena i novca.

Zaključak

Pronalaženje pravog programera za vaš projekt može biti teško jer nije dovoljno samo tražiti na pravim mestima. Svaka od gore navedenih web lokacija izvrstan je resurs ako ste spremni platiti za kvalitet. Bez obzira odakle angažujete programera, pridržavanje nekih pravila je dobar način za garanciju kvaliteta. Ukratko:

  • Proverite kritike i insistirajte na tome da vidite radove s portfeljem.
  • Ne nasedajte na niske cene.
  • Zahtevajte efikasnu komunikaciju od svog programera.
  • Pošaljite mu plaćeni test projekat.
  • Dogovorite se o obimu posla.

The post Kako pronaći WordPress programera appeared first on Izrada sajta.

]]>
0